Напомена за правни лица : направете налог или за да ги видите големопродажните цени
(0) Артикли
Немате ставки во вашата кошничка.
Сите категории
  Close
  Filters
  Преференци
  Пребарување

  Течен метал FE1, 500 gr.

  Течен метал е двокомпонентно средство наменето за брзи поправки во областа на обработка на маталите, дури и на вертикални површини. Ова средство е погодно за пополнување на зазори, заптивање на пукнатини , поправка на ротациони делови и др.Нанесувањето на течниот метал се врши со дрвена лопатка, а може и да се обработи со фини постапки на стругање, дупчење, глодање, обликување со турпија после стврднување на површината.
  Каталошки број: 0893449
  products.pickngo
  Брза испорака од 2-4 дена
  Бесплатна испорака за нарачки над 1500,00 ден.

  Својства и начин на делување:

  2K епоксидна маса за брза поправка и обнова на оштетени  метални делови и површини во краток временски рок. Може да се нанесува со лопатка и не тече, што ја прави погодна за поправка на вертикални површини. Може да се користи за пополнување пукнатини, заптивање, израмнување и поправка на калапи од различни материјали како што се челик, алуминиум, бакар, месинг, обоени и галванизирани метали. По стврднување може да се обработува со бушење, режење, брусење, стругање и глодање. Практичното пакување на компонентите во поголеми туби овозможува економична употреба.

  Боја: сива (компонента А: бела/компонента Б: црна)

  Сооднос на мешање: 1:1 (смола/зацврстувач)

  Конзистенција: паста

  Отворено време за работа: 5 мин. (на 23°C)

  Време на стврднување: 4 - 24 часа (на 23°C)

  Цврстина на пролизгување: 14,5 N/mm2

  Цврстина на стегање: 12,5 N/mm2

  Температурна отпорност: -60°C до +120°C

  Примена:

  Поправка и изработка на метални делови

  Упатство за употреба:

  Работна температура: +5°C до +35°C1.

  Отсранете ги остатоците од стари крути заптивки или стврдната течна заптивна маса со алат за стругање (шабер) и средство за отстранување заптивки (арт. бр. 08931000).

  2. Исчистете ги и одмастете ги прирабниците. Препорачуваме употреба на Würth средства за монтажно чистење .

  3.  Исушете ги исчистените површини со хартиен бришач.

  4.  Со помош на капачето, пробушете ја тубата и со вртење проширете го отворот.

  5.  Монтирајте ги млазниците за нанесување и засечете накосо зависно од саканата ширина на наносот. На долниот дел на тубата, монтирајте алат за истискување на тубата.

  6.  Нанесувајте прецизно само на една страна од прирабницата, следејќи ја нејзината форма. Споите ги деловите веднаш по нанесувањето.

  7.  Спојот и деловите се спремни за обработка после 30 минути.

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не е отпорно на бензин. При нанесување, работната просторија добро да се проветрува. Да се спречи контакт со очи, кожа и облека. Ако дојде во контакт со очите, исплакнете ги со многу вода и побарајте медицинска помош. Да се чува на суво место. Обратете внимание на ознаките за опасност. Носете соодветна заштитна опрема (ракавици, маска и очила).

  Напишете коментар
  • Можете да напишете коментар само по купување на производот
  • Само регистрирани корисници можат да напишат коментар
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *

  Својства и начин на делување:

  2K епоксидна маса за брза поправка и обнова на оштетени  метални делови и површини во краток временски рок. Може да се нанесува со лопатка и не тече, што ја прави погодна за поправка на вертикални површини. Може да се користи за пополнување пукнатини, заптивање, израмнување и поправка на калапи од различни материјали како што се челик, алуминиум, бакар, месинг, обоени и галванизирани метали. По стврднување може да се обработува со бушење, режење, брусење, стругање и глодање. Практичното пакување на компонентите во поголеми туби овозможува економична употреба.

  Боја: сива (компонента А: бела/компонента Б: црна)

  Сооднос на мешање: 1:1 (смола/зацврстувач)

  Конзистенција: паста

  Отворено време за работа: 5 мин. (на 23°C)

  Време на стврднување: 4 - 24 часа (на 23°C)

  Цврстина на пролизгување: 14,5 N/mm2

  Цврстина на стегање: 12,5 N/mm2

  Температурна отпорност: -60°C до +120°C

  Примена:

  Поправка и изработка на метални делови

  Упатство за употреба:

  Работна температура: +5°C до +35°C1.

  Отсранете ги остатоците од стари крути заптивки или стврдната течна заптивна маса со алат за стругање (шабер) и средство за отстранување заптивки (арт. бр. 08931000).

  2. Исчистете ги и одмастете ги прирабниците. Препорачуваме употреба на Würth средства за монтажно чистење .

  3.  Исушете ги исчистените површини со хартиен бришач.

  4.  Со помош на капачето, пробушете ја тубата и со вртење проширете го отворот.

  5.  Монтирајте ги млазниците за нанесување и засечете накосо зависно од саканата ширина на наносот. На долниот дел на тубата, монтирајте алат за истискување на тубата.

  6.  Нанесувајте прецизно само на една страна од прирабницата, следејќи ја нејзината форма. Споите ги деловите веднаш по нанесувањето.

  7.  Спојот и деловите се спремни за обработка после 30 минути.

  ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не е отпорно на бензин. При нанесување, работната просторија добро да се проветрува. Да се спречи контакт со очи, кожа и облека. Ако дојде во контакт со очите, исплакнете ги со многу вода и побарајте медицинска помош. Да се чува на суво место. Обратете внимание на ознаките за опасност. Носете соодветна заштитна опрема (ракавици, маска и очила).