Преземете ја апликацијата

Можете да ја користите нашата мобилна апликација од дадената врска. Кликнете на Преземи апликација
Напомена за правни лица : направете налог или за да ги видите големопродажните цени
(0) Артикли
Немате ставки во вашата кошничка.

Your cart is empty

  Close
  Филтер
  Преференци
  Пребарување

  Силикон Ацетат Basic 280ml транспарентен

  0 ден со ДДВ
  0 ден со ДДВ
  products.price.priceunitnote

  Силикон ацетат basic служи за заптивање на неоптоварените споеви на непорозните материјали како стакло, керамика, глазирани плочи и сл. Овој силикон има мн добра прицврстувачка моќ, има одлични механички карактеристики, еластичен е и отпорен е на сите временски услови и UV зраци. Има црна боја и не е препорачлив за заптивање на поцинкувани површини.

  Документи
  Каталошки број: 08923171
  Проверете ја достапноста во Pick&GO објектите

  Пакување

  1 pc

  Количина

  Испорака од 2-4 дена
  Бесплатна испорака за нарачки над 2500,00 ден.

  Подрачје на употреба: за дихтување на дилатациони споеви изложени на средни оптоварувања, за внатрешна и надворешна употреба. Одлична адхезија на широк спектар на подлоги, особено и на застаклени површини. Заптивање околу прозорци и врати, заптивање кај DIY апликации, кај апликации во бања, кујна и водовод, поврзувачки и дилатациони споеви на стакло, порцелан, челик итн, заптивање на
  електрични, телефонски и сл. приклучоци и прекинувачи.
  Својства: Останува трајно еластичен по стврднувањето. Останува флексибилен при ниски и високи температури. Отпорен на температурни екстреми. Отпорен на УВ
  зраци, отпорност на стареење, пукање и обезбојување.
  Инструкции: Подлогата мора да биде чиста, сува и без маснотии, 'рѓа и вода. Не користете при силен дожд. Внимавајте на димензионирањето на спојот. Подгответе го спојот со PE материјал за пополнување, арт. 0875... На абсорбентна и порозна подлога (на пр. бетон), грундирањето (силиконски прајмер 0892170) ја подобрува адхезијата. Кога користите средства за измазнување, мора да се користи само пред времето на формирање на кожата и мора целосно да се отстрани по употреба со алатка за измазнување. Вишокот на количина до спојот исто така мора веднаш да се отстрани. Во спротивно може да дојде до боење. Ве молиме погледнете го упатството „Општи белешки за апликација за заптивки“. За повеќе информации, ве молиме погледнете го листот со технички податоци.
  Технички податоци: отпорен на температури од - 40°C до +120 °C. Работна температура од +5°C до +40 °C. Формирање на кожичка по 15-25 min. Зацврснување 2-3 mm/24h на 23 °C. Барањата на спецификациите за содржина на VOC во LEED кредит EQc4.1 „Производи со ниска емисија“ од правилото 1168 на SCAQMD. CE означено за EN 15651 за фасадни, застаклени и санитарни aпликации.
  Рок на траење: 18 месеци доколку се чува во неотворено оригинално пакување на суво место на температури помеѓу +5°C и +25°C. Погледнете на пакувањето.

  БЕЗБЕДНОСТ И ОТСТРАНУВАЊЕ: Мора да се избегнува долготрајно вдишување на пареата на заптивната смеса. Областа за апликација мора да се вентилира правилно. Нестврднато средство за заптивање не смее да се допира долго време. Стврдната силиконска гума не носи никаков ризик по здравјето, температури помеѓу +5°C и +25°C. Проверете ги упатствата за MSDS за ракување со отпадот и дополнителни информации за безбедноста. Овие упатства се само препораки кои се основани на наши искуства. Советуваме пред употреба да направите проба. За дополнителни информации погледнете го листот со технички податоци.

  Спецификации на производот
  ИмеВредност
  БојаТранспарентна
  Напишете коментар
  • Можете да напишете коментар само по купување на производот
  • Само регистрирани корисници можат да напишат коментар
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *

  Подрачје на употреба: за дихтување на дилатациони споеви изложени на средни оптоварувања, за внатрешна и надворешна употреба. Одлична адхезија на широк спектар на подлоги, особено и на застаклени површини. Заптивање околу прозорци и врати, заптивање кај DIY апликации, кај апликации во бања, кујна и водовод, поврзувачки и дилатациони споеви на стакло, порцелан, челик итн, заптивање на
  електрични, телефонски и сл. приклучоци и прекинувачи.
  Својства: Останува трајно еластичен по стврднувањето. Останува флексибилен при ниски и високи температури. Отпорен на температурни екстреми. Отпорен на УВ
  зраци, отпорност на стареење, пукање и обезбојување.
  Инструкции: Подлогата мора да биде чиста, сува и без маснотии, 'рѓа и вода. Не користете при силен дожд. Внимавајте на димензионирањето на спојот. Подгответе го спојот со PE материјал за пополнување, арт. 0875... На абсорбентна и порозна подлога (на пр. бетон), грундирањето (силиконски прајмер 0892170) ја подобрува адхезијата. Кога користите средства за измазнување, мора да се користи само пред времето на формирање на кожата и мора целосно да се отстрани по употреба со алатка за измазнување. Вишокот на количина до спојот исто така мора веднаш да се отстрани. Во спротивно може да дојде до боење. Ве молиме погледнете го упатството „Општи белешки за апликација за заптивки“. За повеќе информации, ве молиме погледнете го листот со технички податоци.
  Технички податоци: отпорен на температури од - 40°C до +120 °C. Работна температура од +5°C до +40 °C. Формирање на кожичка по 15-25 min. Зацврснување 2-3 mm/24h на 23 °C. Барањата на спецификациите за содржина на VOC во LEED кредит EQc4.1 „Производи со ниска емисија“ од правилото 1168 на SCAQMD. CE означено за EN 15651 за фасадни, застаклени и санитарни aпликации.
  Рок на траење: 18 месеци доколку се чува во неотворено оригинално пакување на суво место на температури помеѓу +5°C и +25°C. Погледнете на пакувањето.

  БЕЗБЕДНОСТ И ОТСТРАНУВАЊЕ: Мора да се избегнува долготрајно вдишување на пареата на заптивната смеса. Областа за апликација мора да се вентилира правилно. Нестврднато средство за заптивање не смее да се допира долго време. Стврдната силиконска гума не носи никаков ризик по здравјето, температури помеѓу +5°C и +25°C. Проверете ги упатствата за MSDS за ракување со отпадот и дополнителни информации за безбедноста. Овие упатства се само препораки кои се основани на наши искуства. Советуваме пред употреба да направите проба. За дополнителни информации погледнете го листот со технички податоци.

  Спецификации на производот
  БојаТранспарентна